Published Monday, December 17, 2012 at 12:01 am / Updated at 1:17 am
WRESTLING
Nebraska prep wrestling ratings, Dec. 18

Class A Ratings

Rankings by: Tyler Herman, Amherst

Top 10 teams: 1, Grand Island. 2, Omaha Burke. 3, Millard South. 4, Omaha North. 5, Kearney. 6, Lincoln Southwest. 7, Bellevue East. 8, Omaha Creighton Prep. 9, North Platte. 10, Bellevue West.

Top 5 dual teams: 1, Grand Island. 2, Omaha Burke. 3, Millard South. 4, Omaha North. 5, Kearney.

Individual Ratings

106: 1, Nolan Laux, Hastings. 2, Cam Williams, Lincoln SW. 3, Jon Killingsworth, Lincoln SE. 4, Gunnar Byous, Bellevue East. 5, Leroy Coughlin, Omaha North. 6, Otis Rollins, Omaha Burke.

113: 1, Isaac Deloa, Millard South. 2, Robert Ozuna, Omaha North. 3, Isaac Stansbury, Kearney. 4, Jake Hergot, Lincoln Southwest. 5, John Mottl, Grand Island. 6, Jonah Naverette, North Platte.

120: 1, Dante Rodriguez, Grand Island. 2, Aaron Fletcher, Omaha Burke. 3, Joey Perez, Papillion-La Vista. 4, Alex Schriner, Lincoln Pius X. 5, Jake Garner, Bellevue West. 6, Keegan Williams, Lincoln SW.

126: 1, Jake Wilcoxen, Omaha Burke. 2, Hunter Bamford, Kearney. 3, Trey Trujillo, Grand Island. 4, Shane Gray, Ralston. 5, Jackson Knorr, Lincoln SW. 6, Anthony Tucci, Bellevue West.

132: 1, Matt Bolan, Grand Island. 2, Hayden Hanson, Omaha Creighton Prep. 3, Alex Mendes, Millard South. 4, Sam Simpson, Bellevue East. 5, Markell Vaughn, Omaha Central. 6, Erick Vargas, Omaha Westside.

138: 1, Ronald Wells, Omaha Central. 2, Andrew Rojas, Grand Island. 3, Jared Green, Omaha Burke. 4, Adam Willman, Lincoln East. 5, Reggie Holt-Wesely, Omaha North. 6, Matt McGruder, Omaha Creighton Prep.

145: 1, Kenny Martin, Lincoln SW. 2, Jordan Hammond, Omaha Burke. 3, Devon Rupp, Millard North. 4, Ty Jackson, Bellevue East. 5, Parker Ridgeway, Columbus. 6, Kaleb Neugin, Hastings.

152: 1, Justice Bridgeford, Omaha Burke. 2, Kalen Mazankowski, Kearney. 3, Antoine Tureaud, Omaha Westside. 4, Billy Thompson, Grand Island. 5, John Porter, Bellevue East. 6, Shawn Roblee, North Platte.

160: 1, JaVaughn Perkins, Omaha North. 2, Evan Vicroy, Lincoln High. 3, Joe Remaklus, Lincoln NE. 4, Quinten Kelley, Omaha Burke. 5, T,J, Burbach, Lincoln SW. 6, Brian Najera, Grand Island.

170: 1, Preston Lauterbach, Bellevue West. 2, Grant Holscher, North Platte. 3, Jared Torrell, Lincoln SW. 4, Joe Contreras, Omaha Burke. 5, Jacobi Jones, Omaha North. 6, Zach Bell, Lincoln Pius X.

182: 1, Trey Schlender, Kearney. 2, Jake Anderson, Omaha Creighton Prep. 3, Ryan Kubr, Columbus. 4, Cody Merchant, Norfolk. 5, Trey Dasher, Bellevue West. 6, Anthony Cloyd, Millard South.

195: 1, Chase Ries, Grand Island. 2, Aaron Estrada, Bellevue West. 3, Jason Lienemann, North Platte. 4, Devalon Whitcomb, Omaha North. 5, Kyle Temple, Norfolk. 6, Robbie Simpson, Omaha Burke.

220: 1, D,J, Castillo, Lincoln High. 2, Austin Anderson, Bellevue East. 3, Javier Silva, Grand Island. 4, Josh Frezell, Omaha Central. 5, Quentin Ross, Kearney. 6, Kieron Keffer, Papillion La Vista South.

285: 1, Harrison Phillips, Millard West. 2, Mark Thompset, Millard South. 3, Tyson Cisneros, Lincoln Pius X. 4, Eric Oltman, Lincoln SW. 5, Cody Morse, Lincoln High. 6, Devan Rosser, Papillion La Vista.

Class D Ratings

Top 10 teams: 1, Pender. 2, Amherst. 3, Plainview. 4, East Butler. 5, Maxwell. 6, High Plains. 7, Palmer. 8, Thayer Central. 9, Friend. 10, Freeman.

Top 5 dual teams: 1, Pender. 2, Amherst. 3, Plainview. 4, East Butler. 5, Thayer Central.

Individual Ratings

106: 1, Austin Thelander, Perkins County. 2, C,J, Sidrow, Morrill. 3, Devon Spatz, East Butler. 4, Trey Nekoliczak, Ceday Valley. 5, Tayven Sauser, Plainview. 6, Kevin Lienemann, Alma.

113: 1, Tyler Bailey, Sutton. 2, Bryan Wietjes, Amherst. 3, Chris Werth, Eustis-Farnam. 4, Dalton Zimmerman, Mullen. 5, William Bloom, Elm Creek.

6, Dillon Fries, Southwest.

120: 1, Mark Dunn, Pender. 2, Jesse Lammers, Cedar Valley. 3, Brandon Burress, High Plains. 4, Mack James, Franklin. 5, Adam Eaton, Southwest. 6, Aaron Hueftle, Eustis-Farnam.

126: 1, Benny Oliver, Pender. 2, Drew Ratkovec, East Butler. 3, Alex Lorimor, Fullerton. 4, Tyan Boyer, Plainview. 5, Chandler Tyan, Sutherland. 6, Brandt Florell, Amherst.

132: 1, Garrett Bowder, Pender. 2, Toby Nordmeyer, East Butler. 3, Corby Forbes, Plainview. 4, Ethan Lunkwitz, Maxwell. 5, Logan Dibbern, Amherst. 6, Matthew Unrein, Morrill.

138: 1, Jacob Sebade, Pender. 2, Evan Aschoff, Plainview. 3, Cale Bolton, High Plains. 4, Devin Dibbern, Amherst. 5, Drew Riggs, Maxwell. 6, Clayton Hintz, Thayer Central.

145: 1, Nick Arlt, Oakland-Craig. 2, Mason Klingelhoefer, Amherst. 3, Zemua Baptista, Friend. 4, Greg McKain, Sutherland. 5, Garrett Sonderup, Fullerton. 6, Dalton Kenning, Thayer Central.

152: 1, Kordell Glause, Palmer. 2, Calvin Frerichs, SEM. 3, Felipe Pinales, Fremont Bergan. 4, Patrick Dempsey, Friend. 5, Cody Krula, Thayer Central. 6, Tony Steinkraus, Plainview.

160: 1, Austin Ruskamp, Freeman. 2, Jake Wells, Anselmo-Merna. 3, Tanner Fate, High Plains. 4, Garret Dockweiler, South Loup. 5, Patrick Gardner, Arapahoe. 6, Klint Conroy, Pender.

170: 1, Stuart Hircock, Amherst. 2, Brian Scarf, Friend. 3, Evan Sisel, East Butler. 4, Austin Roach, Laurel-Concord. 5, Ziah Jensen, Palmer. 6, Oliver Kragelund, Southwest.

182: 1, Ben Burmester, Pender. 2, Dylan Loberg, Randolph. 3, Brett Santin, Palmer. 4, Dylan Gage, Maxwell. 5, Jake Nuss, Sutton. 6, Brandon Wragge, Howells-Dodge.

195: 1, Reed Kraeger, Weeping Water. 2, Levi Smith, Superior. 3, Caleb Lienemann, Winside. 4, Brock Shoff, Cambridge. 5, Garhett Nielsen, Eustis-Farnam. 6, Clay Siefer, SMC.

220: 1, Rulon Taylor, Medicine Valley. 2, Stevin Horrocks, Hay Springs. 3, Jacob Woockman, Lutheran High NE. 4, David Gifford, Banner County. 5, Conner Albus, Pender. 6, Chad Henn, Neligh-Oakdale.

285: 1, Nathan Bazata, Howells-Dodge. 2, Vinny Ross, Perkins County. 3, Cody Woockman, Lutheran High NE. 4, Zach Zeleski, Overton. 5, Robby Kelley, Sutton. 6, Bryce Schweer, Meridian.

TEAM TRACKER »
GAME OF THE WEEK »
Each week during the high school sports season, NEPrepZone.com highlights a matchup in the ongoing "Hiland Dairy Game of the Week" series. Previous matchups »

Refuel with Hiland »


SEARCH
ON TWITTER »
LIVE CHAT
< >
SPOTLIGHT »
2013 All-Nebraska football, volleyball teams
View The World-Herald's selections to the 2013 All-Nebraska football and volleyball teams.
2013 Super Six football team
Meet The World-Herald's 2013 Super Six team, honoring the area's top college football prospects.
All-Nebraska basketball teams 'shake' it up
Being known more for their ability to shake off a defender than for their dance moves didn't stop our 2013 All-Nebraska basketball selections from busting a few "Harlem Shake"-inspired moves.
Facebook: Nebraska Prep Zone Page
The Nebraska Prep Zone Facebook page is your home on the social web to get the latest Nebraska prep sports news, photos, updates and more from around the Midlands.
Map: Nebraska Stadiums
Need help finding a stadium in the state of Nebraska? We've got you covered with this interactive map of high school and college facilities from across the state.
Nebraska high school all-time swimming leaders
See a complete list of the all-time leaders from Nebraska high school swimming and diving competition.
Nebraska high school all-time track charts
See a complete list of the all-time leaders from Nebraska high school track and field competition.
The disappearance of small-town football
Friday night lights across rural Nebraska are going dark. But one town, in its last season of gridiron independence, proved that school spirit is stronger than ever.
Western Iowa high school all-time track charts
See a complete list of the all-time leaders from Western Iowa high school track and field competition.