Published Monday, December 24, 2012 at 5:11 pm / Updated at 7:19 pm
WRESTLING
NSWCA Class B, C wrestling ratings, Dec. 24

CLASS B

Top 10 teams: 1, Omaha Skutt. 2, Syracuse. 3, Nebraska City. 4, Seward. 5, Scottsbluff. 6, Alliance. 7, Aurora. 8, Gretna. 9, Lexington. 10, Chadron.

Top 5 dual teams: 1, Omaha Skutt. 2, Syracuse. 3, Nebraska City. 4, Aurora. 5, Elkhorn South.

Individual Ratings

106 pounds: 1, Clay Cobb, Norris. 2, Brian Peska, Omaha Skutt. 3, Cruz DelaCruz, Scottsbluff. 4, JT Fletcher, Fairbury. 5, Mason Wright, Elkhorn South. 6, Joe Berg, West Point-Beemer.

113: 1, JT Sloboth, Omaha Skutt. 2, Mason Brandenburg, Columbus Scotus. 3, Keegan Hessler, Scottsbluff. 4, Jacob Fueher, Holdrege. 5, Dawson Grell, Ashland-Greenwood. 6, Bailey Hort, Gering.

120: 1, Brett Velasquez, Bennington. 2, Devin Ushio, Alliance. 3, Alam Alvarez, Lexington. 4, Brian Messersmith, Cozad. 5, Kasey Taylor, McCook. 6, Morgan Valentine, Falls City.

126: 1, Danny Ibarra, Lexington. 2, Colt Wakefield, Blair. 3, Tanner Oborny, Seward. 4, Josh Moody, Fairbury. 5, Collin Weins, Beatrice.

132: 1, Colton Adams, Scottsbluff. 2, Clay Trejo, Cozad. 3, Quenten Dawes, Gretna. 4, Frank Deloa, Omaha Skutt. 5, Jesse Barton, Nebraska City. 6, Dalton Dozier, Syracuse.

138: 1, Joseph Hayek, Seward. 2, Layne Laaker, Bennington. 3, Zach Zoerb, Schuyler. 4, Tyler Joseph, Adams Central. 5, Skyler Teten, Syracuse. 6, Jacob Pfeiffer, Holdrege.

145: 1, Vincent Thatcher, Crete. 2, Tristan Bettenhausen, West Point-Beemer. 3, Jay Sornson, Nebraska City. 4, Lucas Lias, Plattsmouth. 5, Jake Walker, Omaha Skutt. 6, Sabian Harsh, Scottsbluff.

152: 1, John Essink, Syracuse. 2, Hunter Poteet, Crete. 3, Derek Lonowski, Adams Central. 4, Logan Hunke, Chadron. 5, Tyson Dowler, Alliance. 6, Gage Ryan, Blair.

160: 1, Nick Null, Plattsmouth. 2, Nick Hollins, Omaha Skutt. 3, Colby Reisen, Chadron. 4, Omar Rodriguez, Schuyler. 5, Dylan Knigge, Fairbury. 6, Kyle Rhodes, York.

170: 1, Chance Bila, Chadron. 2, Aaron Hanlin, Pierce. 3, Phillip Rassmussen, Omaha Skutt. 4, Jake Touchstone, Nebraska City. 5, Avery Stevenson, Syracuse. 6, Tyler Martin, Elkhorn South.

182: 1, Will Schany, Blair. 2, Austin Felhafer, Seward. 3, Cooper Cogdill, Chadron. 4, Alex Brechbill, Aurora. 5, Bryce Roecker, Syracuse. 6, Ben Stille, Ashland-Greenwood.

195: 1, Alex Borcya, Cozad. 2, Alec Dunn, Auburn. 3, Nick Jensen, Omaha Skutt. 4, Keyes Nelson, Nebraska City. 5, Eric Engler, Beatrice. 6, Tanner Wintholz, Sidney.

220: 1, Tanner Evans, Gretna. 2, Austin Wonch, Aurora. 3, Nate Moran, Auburn. 4, Cole Carleton, Elkhorn South. 5, Edwin Perdomo, Lexington. 6, Parker Johnson, York.

285: 1, Matt Clark, Syracuse. 2, Cal Griencewic, Elkhorn South. 3, Ehren Schwarz, Aurora. 4, Andrew Aratani, Scottsbluff. 5, Ronaldo Trevino, York. 6, Trent Kasbohm, Nebraska City.

* * *

CLASS C

Top 10 teams: 1, Central City. 2, Madison. 3, Valentine. 4, Ord. 5, O'Neill. 6, Kearney Catholic. 7, David City. 8, Stanton. 9, Sargent-Burwell. 10, Centennial.

Top 5 dual teams: 1, Madison. 2, Valentine. 3, Central City. 4, O'Neill. 5, Ord.

Individual Ratings

106 pounds: 1, Jason Hansen, Tekamah-Herman. 2, David Jimenez, Kenesaw-Shelton. 3, Jackson Bates, Wilber-Clatonia. 4, Drew Gilliland, Mitchell. 5, Alex Cantral, Kearney Catholic. 6, Trey Dodson, North Platte St. Patrick's.

113: 1, Doyle Trout, Centennial. 2, Mitch Maginnis, Grand Island Central Catholic. 3, JD Allington, Raymond Central. 4, Damon Rodriguez, Kearney Catholic. 5, Joseph Gilham, O'Neill. 6, Keaton Gracey, Ainsworth.

120: 1, Takoda Batenhorst, Madison. 2, Christian Lewis, Southern Valley. 3, Ely Sharkey, Ainsworth. 4, Justin Miller, Sargent-Burwell. 5, Trevor Bukaske, Valentine. 6, John Marvin, O'Neill.

126: 1, Kolby Lenhart, Central City. 2, Alex Hester, Wood River. 3, Kaleb Puncochar, Grand Island Central Catholic. 4, Josh Zulkoski, Mitchell. 5, Zach Erickson, Arlington. 6, Justin Hansen, Tekamah-Herman.

132: 1, Blake Walters, O'Neill. 2, Evan Gideon, Sargent-Burwell. 3, Adam Keating, Kearney Catholic. 4, Jordan Wescoat, Wood River. 5, Isaias Solorio, Madison. 6, Adam Pasquinelly, North Platte St. Patrick's.

138: 1, Blake Eisenmann, Madison. 2, Kyle Sutton, Central City. 3, Brandon French, Scribner-Snyder. 4, Eli Van Matre, Gibbon. 5, Tyler Schmitt, Raymond Central. 6, Casey Glassgow, Gordon-Rushville.

145: 1, Marcus Nelson, Valentine. 2, Brennan Borgman, Stanton. 3, Dylan Field, Norfolk Catholic. 4, Evan Kranda, David City Aquinas. 5, Isaac Berquest, Southern Valley. 6, Charlie Svitak, Wood River.

152: 1, Jake Anderson, Central City. 2, Alex Metzler, Tekamah-Herman. 3, Dusty Staab, Ord. 4, Taylor Hancock, South Central. 5, Tristan Eklund, Valentine. 6, Jacob Gaudreault, Madison.

160: 1, Jake Brown, Central City. 2, Andrew Bader, Centennial. 3, Aaron Seyfert, Wilber-Clatonia. 4, Alexander Reimers, David City Aquinas. 5, Dennis George, Wahoo Neumann. 6, Nate Gray, Battle Creek.

170: 1, Thomas Connely, Kearney Catholic. 2, Joseph Varela, David City. 3, David Fox, O'Neill. 4, David Huismann, Madison. 5, Brandon Becker, Norfolk Catholic. 6, Brendan Swanson, Mitchell.

182: 1, Austin Svoboda, David City Aquinas. 2, Josh Coyle, West Holt. 3, Ben Lodema, Raymond Central. 4, Spencer Knopp, O'Neill. 5, Wyatt Kastle, David City. 6, Nick Maschman, Wilber-Clatonia.

195: 1, Chris Svoboda, St. Paul. 2, Trent Wagner, Madison. 3, Cory Assarson, Valentine. 4, Houston Huss, Stanton. 5, James Burruss, Malcolm. 6, Thomas Sandoz, Gordon-Rushville.

220: 1, Trent Osnes, Valentine. 2, Chase Ehlers, South Central. 3, Devon Cronk, Ord. 4, Jeb Nordby, Stanton. 5, Travis Wright, Battle Creek. 6, Thomas Schipporeit, O'Neill.

285: 1, Clayton Lange, Ord. 2, Casey Johnson, Battle Creek. 3, Aaron Bisbee, Gibbon. 4, Michael Swanson, Yutan. 5, Joe Lopez, Norfolk Catholic. 6, Jonathan Johnson, Dundy County-Stratton.

TEAM TRACKER »
GAME OF THE WEEK »
Each week during the high school sports season, NEPrepZone.com highlights a matchup in the ongoing "Hiland Dairy Game of the Week" series. Previous matchups »

Refuel with Hiland »


SEARCH
ON TWITTER »
LIVE CHAT
< >
SPOTLIGHT »
2013 All-Nebraska football, volleyball teams
View The World-Herald's selections to the 2013 All-Nebraska football and volleyball teams.
2013 Super Six football team
Meet The World-Herald's 2013 Super Six team, honoring the area's top college football prospects.
All-Nebraska basketball teams 'shake' it up
Being known more for their ability to shake off a defender than for their dance moves didn't stop our 2013 All-Nebraska basketball selections from busting a few "Harlem Shake"-inspired moves.
Facebook: Nebraska Prep Zone Page
The Nebraska Prep Zone Facebook page is your home on the social web to get the latest Nebraska prep sports news, photos, updates and more from around the Midlands.
Map: Nebraska Stadiums
Need help finding a stadium in the state of Nebraska? We've got you covered with this interactive map of high school and college facilities from across the state.
Nebraska high school all-time swimming leaders
See a complete list of the all-time leaders from Nebraska high school swimming and diving competition.
Nebraska high school all-time track charts
See a complete list of the all-time leaders from Nebraska high school track and field competition.
The disappearance of small-town football
Friday night lights across rural Nebraska are going dark. But one town, in its last season of gridiron independence, proved that school spirit is stronger than ever.
Western Iowa high school all-time track charts
See a complete list of the all-time leaders from Western Iowa high school track and field competition.